ADRESİMİZ
Alaaddin Bey Mh. 635. Sk. Nilüfer Ticaret Merkezi 2. Bölge Otomasyon Plaza No:39 Nilüfer / BURSA

Ölçüm / Analiz Talebi

Elinsan > Ölçüm / Analiz Talebi

ÖN BİLGİLENDİRME

​Çevre Mevzuatı kapsamında yapılacak olan ölçüm ve analizleri Melbes sistemi üzerinden talep etmeniz gerekmektedir.

Melbes sisteminden muaf tutulan gürültü ölçümleri (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı duyurusu için tıklayınız.) için laboratuvarımıza talepte bulunabilirsiniz.

Atık Yönetimi Yönetmeliği kapsamında Ek-3B analizleri için numune alma işlemleri laboratuvarımız tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca kontrol amaçlı olarak yaptırmak istediğiniz (iş hijyeni ölçümleri hariç) ölçümler için iletişim adreslerimizden ve aşağıda yer alan ”Teklif İste” bölümünden laboratuvarımıza talepte bulunabilirsiniz.

Yetkilendirilmiş kurum ve kuruluş tarafından alınmayan numunelerin laboratuvarımıza teslimi sırasında Feragat Beyanı ve Analiz Talep Formu doldurulması gerekmektedir.Ayrıca raporlama aşamasında da bu durum bahsedilmektedir.

NUMUNELER HAKKINDA BİLGİLENDİRME:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mevzuatı kapsamında; İç izleme, denetim, izin vb. amaçlı alınmış atıksu numuneleri veya kontrol amaçlı alınan atıksu numuneleri TS EN ISO 5667-3 standardında tarifi yapılan numune alma koşullarına uygun olmalıdır.

Su ve atıksu numuneleri, koruma şartları da gözetilerek, en az 5 litre – en fazla 10 litre olarak temiz(hiç kullanılmamış) plastik veya cam kaplara alınmalıdır. Kabın ağzı kapak ile numune arasında hava kalmayacak şekilde kapatılmalı, ulaşımı sırasında çalkalanma ve sızıntı olmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Numuneler numune alındıktan en geç 12 saat içerisinde laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Yağ ve gres analizi yapılacak numuneler,1 litrelik cam kap ile, herhangi bir aktarma kabı kullanılmaksızın kaynağından doğrudan alınmalıdır.

Arıtma çamuru ve toprak numuneleri 1 kg temiz plastik torba, ağzı geniş plastik bidon veya cam kaba alınmalıdır. Arıtma çamuru numuneleri filtre presten geçirilmiş kek kıvamında olmalıdır.

Atık yağ numuneleri bulundukları kabın içinden en az 5 değişik noktadan (farklı derinlik) kompozit olarak cam veya plastik kaba yaklaşık 500 ml olacak şekilde alınmalıdır.

Numune Muhafaza ve Koruma Yöntemleri için tıklayınız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mevzuatı kapsamında; iç izleme, denetim ve izin amaçlı analiz başvurularında numunenin yetki belgesine sahip kişilerce alınmış olması ve mühürlenmiş olması şartı aranır.